Młodzi brydżyści sportowi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie, jako jedynej w regionie jeleniogórskim, została wprowadzona do obowiązkowego programu w klasach I – III  „Edukację Poprzez Szachy w Szkole”. Ewenementem w szkole podstawowej jest też utworzenie, z pomocą Klubu Logicznego, grupy zawodników uprawiających brydża sportowego. Do grających od kilku lat, w tę trudną grę logiczną Wojtka Potapczyka (z kl. Va) i Aleksa Bukata (z kl. VIa) dołączyła w zeszłym roku szkolnym  pięcioosobowa grupa zdolnych uczniów: Iga Przybylska i Adrian Sinicki (z kl. III b), Daria Bartkiewicz i Paweł Odrzywół (z kl. Va), Konrad Wójcik (z kl.Vb) i Nina Przybylska (z kl. VIb).

Po odbytych letnich i zimowych zgrupowaniach brydżowo-szachowych, zawodnicy ci wzięli udział w szeregu turniejów związanych z tymi sportami umysłowymi. Podczas Letniego Zgrupowania w Sławie pokazali się na Międzynarodowym Kongresie Brydżowym  rozgrywanym  w tej miejscowości po raz 62. Zauważeni tam przez selekcjonerów polskiej kadry młodzieżowej brydża sportowego zostaliśmy zaproszeni na czterodniowy Festiwal Brydżowy w Szczyrku rozgrywany w dniach 8-11.11.2019 r., na którym rozpoczął się proces tworzenia polskiej kadry młodzików i juniorów na najbliższe lata.

Na Festiwalu nasi młodzi brydżyści utworzyli dwie drużyny Klubu Logicznego i zostali poddani trudnej próbie, polegającej na rozegraniu 130 rozdań, podczas Drużynowych Otwartych Mistrzostw Śląska. Na czternaście drużyn z całej Polski (w tym jedna z Czech) nasi debiutanci uplasowali się na 11 i 14 miejscu. Natomiast Aleks Bukat wszedł w skład drużyny KBS Miłkowice (miejscowość k/Legnicy), która ten turniej wygrała.

Dokładne wyniki na - https://www.pzbs.pl/wyniki/turnieje/2019/szczyrk/u15/

Po powrocie ze Szczyrku, prawie z marszu wzięliśmy w piątek 15 listopada udział w II rundzie Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzieży Szkolnej w Brydżu Sportowym, która odbyła się na Politechnice Wrocławskiej. Tutaj przebyte  trudy wyczerpującego śląskiego turnieju, zaowocowały bardzo dobrymi wynikami naszych szklarskich dzieci. Młodziutka para Iga Przybylska i Daria Bartkiewicz wygrała rywalizację początkujących brydżystów (w ogólnej klasyfikacji byłe piąte), w której większość par, to była młodzież z I kl. szkoły średniej. Pozostałe pary uplasowały się też wysoko zajmując miejsca 22,23 i 24 miejsce na 44 startujące pary (w większości z klas I-IV szkoły średniej). Turniej w klasyfikacji ogólnej wygrał Aleks Bukat grający w parze z Sebastianem Zimorskim z Miłkowic.

Doceniając wartość uprawianych przez nasze dzieci sportów umysłowych (szachów i brydża)  Dyrektor naszej szkoły Pani Justyna Kozik wraz z Burmistrzem Szklarskiej Poręby Panem Mirosławem Grafem, zamierzają utworzyć w SP nr 1 klasy sportowe o profilu matematyczno–brydżowo–szachowym. Mamy nadzieję, że te śmiałe plany uda się zrealizować. Będzie to w dużym stopniu zależało od zainteresowania sportami umysłowymi szerszej grupy dzieci i ich rodziców.

ksztaltowanie_kompetencji_kluczowych_z_wykorzystaniem_gry_w_szachy___sp1.docx