Interaktywna lekcja języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1.

Podczas zorganizowanej w trybie online video konferencji uczniowie klasy piątej rozmawiali ze swoimi duńskimi rówieśnikami ze szkoły w Asnaes.

Współpraca ze szkołą w duńskim Asnaes i Stowarzyszeniem Fritidsborger DK rozwija się intensywnie już od blisko czterech lat. Partnerstwo szkół jest okazją do wymiany doświadczeń wzajemnego poznania kultury i tradycji poprzez bezpośrednie kontakty pomiędzy uczniami i nauczycielami obydwu placówek.

Tematem video lekcji były oczywiście Święta Bożego Narodzenia. Dzieci porównywały tradycje świąteczne obu krajów, przewijały się pytania o choinkę, prezenty, potrawy, Św. Mikołaja, dobrze się przy tym bawiąc i doskonaląc swoje umiejętności językowe ucząc się również od siebie.

Asnæs to miasto w gminie Odsherred w północno-zachodniej Zelandii w Danii. Leży około 90 kilometrów na zachód od Kopenhagi. Współpraca miedzy tym miastem, a Szklarską Porębą zaczęła się w 2010 roku , kiedy to ówczesny wiceburmistrz Zbigniew Brożek nawiązał współpracę z Perem Kristiansenem, członkiem stowarzyszenia Fritidsborger DK. W 2016 i w 2017 roku grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 gościła w tym kraju na zaproszenie Stowarzyszenia Fritidsborger DK. W październiku 2017 roku duńska delegacja gościła z kolei przez kilka dni w Szklarskiej Porębie.

Docelowo planowana jest wymiana uczniów miedzy szkołą w Asnaes,a SP