w zakładce Dla rodziców jest informacja o programie rządowym "Dobry Start" wyprawka dla ucznia wrzesień 2018

04 lutego 2018 20:25 | Aktualności

AUDYCJA MUZYCZNA "KARNAWAŁ"

30 stycznia 2018 roku klasy 0 - VII spotkały się w sali gimnastycznej na audycji muzycznej pt. "Karnawał". Przed uczniami wystąpili muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Spotkanie poprowadziła Pani Anna Prusak, która jednocześnie grała na waltornii.

Prowadząca powiedziała, że nazwa "carne vale", czyli dosłownie "pożegnanie mięsa", nawiązuje do ostatnich dni karnawału, które poprzedzają post. Karnawał przywędrował ze starożytności. Dzisiaj do najbardziej znanych obchodów karnawałowych należy zaliczyć te w Rio de Janeiro i Wenecji. Urządzane są liczne parady, zabawy, bale, maskarady. Świętowanie odbywa się przy muzyce. Tancerze występują w oryginalnych, mieniących się barwami kostiumach. Przebierańcy często odgrywają scenki, w których przedstawiają życie codzienne. Najważniejszym elementem karnawału w Wenecji są maski.

Pani Anna Prusak omówiła w dalszej części spotkania budowę fletu poprzecznego (instrumentu dętego drewnianego), na którym grała Pani Marta Sowińska, a potem waltornii (rogu). Zaprosiła też na scenę ochotników, którzy grali na instrumentach perkusyjnych (marakasach, tamburynie, pudełkach, grzechotkach, dzwonkach). Na pianinie przygrywał Pan Andrzej Rudzki.